Polskie maszyny z Ursusa – na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

  1. STRONA GŁÓWNA
  2. >
  3. AKTUALNOŚCI
  4. >
  5. Polskie maszyny z Ursusa – na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza na wydarzenie z okazji 100-lecia Niepodległości – zwiedzanie kolekcji muzealnej po byłych Zakładach Przemysłu Ciągnikowego URSUS.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich Polaków zainteresowanych dorobkiem polskiej myśli technicznej. Na co dzień kolekcja Ursusa nie jest udostępniania do zwiedzania.

Z okazji 100-lecia Niepodległości zapraszamy do zwiedzania z przewodnikiem w dniu 16 listopada (piątek) w Warszawie przy ul. Posag 7 Panien 8 A od godz. 10.00 do 19.00. O każdej pełnej godzinie nasz przewodnik opowie o historii  zakładów URSUS oraz o historii powstającej tu produkcji.

Kolekcja po b. ZPC URSUS liczy blisko 400 eksponatów i jest zbiorem unikalnym ze względu na historyczny charakter eksponatów dokumentujących dzieje fabryki traktorów i polskiej myśli technicznej, które zachowały się w świetnym stanie technicznym. W zbiorze są unikalne i drogocenne zabytki polskiej myśli technicznej, nawet sprzed 120 lat, w tym np.: kilkanaście maszyn rolniczych – ciągówka, lokomobila czy ogromny zewnętrzny silnik napędowy z 1910 roku. W zbiorze znajduje się również 8 kultowych traktorów marki URSUS. Są tu też np. przedwojenny unikatowy motocykl Sokół 1000, czy taka ciekawostka, jak tokarnia rewolwerowa z 1948 roku. W kolekcji znajduje się też wiele pamiątek z życia zakładów i ich pracowników, dobrze zachowane materiały filmowe, zdjęcia, gazety, historyczne tablice informacyjne z fabryki.

Historia Zakładów Przemysłu Ciągnikowego URSUS rozpoczyna się w 1893 roku, kiedy siedmiu warszawskich przedsiębiorców zakłada przedsiębiorstwo, którego kapitał stanowi posag 7 panien – córek założycieli. Nazwę URSUS funkcjonującą w oficjalnej nazwie fabryki od 1921 roku zaczerpnięto z powieści Henryka Sienkiewicza.

W zakładach produkowano nie tylko pierwsze w Polsce traktory, autobusy i ciężarówki, ale również prowadzono produkcję czołgów, motocykli na potrzeby wojska. Tu opracowano motocykl Sokół 1000.  Produkcja ciągników w ZPC URSUS zakończyła się w 2010 roku.

Zwiedzanie kolekcji jest bezpłatne.

www.niepodlegla.gov.pl

ARCHIWUM

ZAPYTANIE OFERTOWE nr NA/W/1773/21

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza do złożenia oferty na wykonanie wymiany nawierzchni przed wejściem głównym do budynku nr 100 A należącego do Polskiego Holdingu Obronnego sp. z o.o. pod adresem Fort Wola 22 w Warszawie.

ZAPYTANIE OFERTOWE nr NAN/W/1753/21

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza do złożenia oferty na wykonanie usługi polegającej na przywróceniu pełnej sprawności instalacji centralnego ogrzewania w budynku biurowym zlokalizowanym we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 163.

ZAPYTANIE OFERTOWE NR HB/W/1693/21

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza do złożenia oferty na zakup maszyny/urządzenia – Mobilnej Wieży Kontroli Lotów posadowionej na podwoziu kołowym – ciągnionym, należącego do Polskiego Holdingu Obronnego sp. z o.o. pod adresem Fort Wola 22 w Warszawie. 

ZAPYTANIE OFERTOWE nr NAN/W/1680/21

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza do złożenia oferty na wykonanie usługi polegającej na przywróceniu pełnej sprawności instalacji centralnego ogrzewania w budynku biurowym zlokalizowanym we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 163.

ZAPYTANIE OFERTOWE nr ND/W/1631/21

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza do złożenia oferty na wykonanie remontu powłoki izolacyjnej koryta spływowego o powierzchni 185 m² na dachu X piętrowego budynku nr 100 A należącego do Polskiego Holdingu Obronnego sp. z o.o. pod adresem Fort Wola 22 w Warszawie.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH RYNKOWYCH

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza do udziału w  konsultacjach rynkowych poprzedzających udzielenie zamówienia, którego przedmiotem będzie dostawa mobilnej strzelnicy dla Polskiego Holdingu Obronnego sp. z o.o.