Polskie maszyny z Ursusa – na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

  1. Home
  2. /
  3. AKTUALNOŚCI
  4. /
  5. Polskie maszyny z Ursusa –...

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza na wydarzenie z okazji 100-lecia Niepodległości – zwiedzanie kolekcji muzealnej po byłych Zakładach Przemysłu Ciągnikowego URSUS.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich Polaków zainteresowanych dorobkiem polskiej myśli technicznej. Na co dzień kolekcja Ursusa nie jest udostępniania do zwiedzania.

Z okazji 100-lecia Niepodległości zapraszamy do zwiedzania z przewodnikiem w dniu 16 listopada (piątek) w Warszawie przy ul. Posag 7 Panien 8 A od godz. 10.00 do 19.00. O każdej pełnej godzinie nasz przewodnik opowie o historii  zakładów URSUS oraz o historii powstającej tu produkcji.

Kolekcja po b. ZPC URSUS liczy blisko 400 eksponatów i jest zbiorem unikalnym ze względu na historyczny charakter eksponatów dokumentujących dzieje fabryki traktorów i polskiej myśli technicznej, które zachowały się w świetnym stanie technicznym. W zbiorze są unikalne i drogocenne zabytki polskiej myśli technicznej, nawet sprzed 120 lat, w tym np.: kilkanaście maszyn rolniczych – ciągówka, lokomobila czy ogromny zewnętrzny silnik napędowy z 1910 roku. W zbiorze znajduje się również 8 kultowych traktorów marki URSUS. Są tu też np. przedwojenny unikatowy motocykl Sokół 1000, czy taka ciekawostka, jak tokarnia rewolwerowa z 1948 roku. W kolekcji znajduje się też wiele pamiątek z życia zakładów i ich pracowników, dobrze zachowane materiały filmowe, zdjęcia, gazety, historyczne tablice informacyjne z fabryki.

Historia Zakładów Przemysłu Ciągnikowego URSUS rozpoczyna się w 1893 roku, kiedy siedmiu warszawskich przedsiębiorców zakłada przedsiębiorstwo, którego kapitał stanowi posag 7 panien – córek założycieli. Nazwę URSUS funkcjonującą w oficjalnej nazwie fabryki od 1921 roku zaczerpnięto z powieści Henryka Sienkiewicza.

W zakładach produkowano nie tylko pierwsze w Polsce traktory, autobusy i ciężarówki, ale również prowadzono produkcję czołgów, motocykli na potrzeby wojska. Tu opracowano motocykl Sokół 1000.  Produkcja ciągników w ZPC URSUS zakończyła się w 2010 roku.

Zwiedzanie kolekcji jest bezpłatne.

www.niepodlegla.gov.pl

ARCHIWUM

Polski Holding Obronny buduje sektor ochrony w ważnych dla państwa spółkach

Spółka Wsparcie Grupa TAURON połączyła siły z Polskim Holdingiem Obronnym w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. W ostatnich dniach 2022 roku podpisano dokumenty potwierdzające połączenie obu spółek. Przejęcie stanowi kolejny krok na drodze do utworzenie państwowego lidera działającego w segmencie bezpieczeństwa Polski.

Postępowanie nr ND/W/2318/23

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza do udziału w konsultacjach rynkowych poprzedzających udzielenie zamówienia, którego przedmiotem będzie wykonanie prac budowlano-rynkowych na potrzeby adaptacji pomieszczeń biurowych na piętrach VIII-X w budynku nr 100A przy ul. Fort Wola 22 w Warszawie. 

Postępowanie nr ND/W/2135/22

Polski Holding Obronny sp. z o.o. zaprasza do złożenia oferty na zakup i dostawę umundurowania oraz obuwia dla pracowników ochrony Departamentu Operacji Polskiego Holdingu Obronnego sp. z o.o.

Nie ma ochrony bez cyberbezpieczeństwa

Wirtualny świat stał się nieodłączną częścią naszego życia. Pamiętajmy, że inwestycja w solidne zabezpieczenia najzwyczajniej się opłaca.